Гнедчык заваявала серабро фінальнага этапу Кубка свету па пяцібор’і

Беларуска Марыя Гнедчык стала прызёрам фінальнага этапу розыгрышу Кубка свету па сучасным пяцібор’і 2024 года, паведамляе БелТА.

Медалі аднаго з галоўных турніраў сезона разыгрывалі 18 наймацнейшых спартсменак, якія ў чацвер прайшлі паўфінальны адбор. Сёння пасля адкрываўшага спаборніцкую праграму фехтавання Марыя Гнедчык займала 9-е месца, затым набрала максімальныя 300 ачкоў у канкуры, пасля чаго прадэманстравала даволі сціплы час на дыстанцыі 200 метраў у басейне.

На старт лазер-рана беларуска выходзіла ў сярэдзіне пратакола, саступаючы дуэту лідараў з Францыі больш за 30 секунд. Тым не менш, у сваім каронным бегу са стральбой Гнедчык звыкла паказала адзін з лепшых вынікаў і ў выніку фінішавала на другой пазіцыі. Перамогу ў суперфінале з 17-секундным запасам атрымала Літоўка Гінтарэ Венчкаўскайтэ, тройку прызёраў замкнула Ільцы Азюксель з Турцыі.

Раней у рамках розыгрышу Кубка свету наша спартсменка двойчы трапляла ў пяцёрку наймацнейшых: на другім этапе ў Анкары Марыя замкнула топ-5, а на трэцім этапе ў Будапешце выйграла золата. Дзякуючы чарговаму прызавому месцу Гнедчык узначаліла алімпійскі рэйтынг, адкуль па заканчэнні кваліфікацыйнага перыяду пуцёўкі на гульні-2024 атрымаюць 9 дзяўчат. Далей пяціборцаў чакае Чэмпіянат свету, які з 9 па 16 чэрвеня прыме Кітайскі Чжэнчжоў.

Прэв’ю: БелТА